| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | DC to 1 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max (Above 6.02 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.3:1 Max / 1.3:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±2 dB |
| Phase Balance: | ±2° Max |
| Power Handling: | 1 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | Type-N Female |
| Size: | 1.888" x 0.787" x 0.701" |
| Finish: | Blue Epoxy polyimide coating IAW MIL-C-227750, Type 1 over epoxy polyimide primer IAW MIL-P-23377, Type 1, Class 1 or 3. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +50 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -40 °C to +75 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |