APD-4-1G40G-292FF
Preliminary
4 Way Power Divider
Quantic PMI Model APD-4-1G40G-292FF is a four way power divider operating at 1 to 40 GHz that has an isolation of 14 dB and an insertion loss of 6.8 dB maximum. Package size is 6.01" x 2.0" x 0.39" with removable 2.92mm female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Isolation (dB): | 14 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Amplitude Balance: | ±12° |
| Power Handling: | 10 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| VSWR Input: | 1.7:1 Max |
| VSWR Output: | 1.6:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 6.01" x 2.0" x 0.39" |
| Weight: | 220 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |