| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 3.5 ± 2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Max (0.7 to 3 GHz), 6 dB Typ (0.02 to 6 GHz) |
| VSWR (In/Out): | 2.5:1 Max |
| Output Power P1dB: | 10 dBm (0.02 to 3 GHz) Typ 9 dBm (3 to 6 GHz) Typ |
| Power Handling: | 33 dBm Max (Survival) |
| Power Supply: | +24 VDC @ 200 mA Max |
| Power / Control Connector: | 9 Pin Micro-D |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 100 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -54 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202G, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, METHOD 107D COND. A |