| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 3.5 ± 2 dB Max - Measured: J1: 3.5 ± 1.07 dB Max, J2: 3.5 ± 1.05 dB Max, J3: 3.5 ± 0.94 dB Max, J4: 3.5 ± 0.91 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Max (0.07 to 3 GHz), 6 dB Typ (0.02 to 6 GHz) Measured: J1: 4.4 dB, 4.7 dB Max, J2: 4.5 dB, 4.8 dB Max, J3: 4.7 dB, 4.6 dB Max, J4: 4.6 dB, 4.8 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 2.5:1 Max - Measured: J1: 1.7:1 dB Max, J2: 1.69:1 dB Max, J3: 1.7:1 dB Max, J4: 1.66:1 dB Max, J5: 2.27:1 dB Max |
| Output Power P1dB: | 10 dBm Typ (0.02 to 3 GHz), 9 dBm Typ (3 to 6 GHz) |
| Power Handling: | 33 dBm Max (Survival) |
| Power Supply: | +28 VDC @ 200 mA Max |
| Power / Control Connector: | 9 Pin Micro-D (MDM-9SSP) |
| Size: | 2.00" x 2.00" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 100 g Max - Measured 75 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -54 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |