| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 1.5 dB Max (2 to 8 GHz), 2.4 dB Max (8 to 18 GHz) |
| VSWR (In/Out): | 1.75:1, 1.85:1, 1.35:1, 1.65:1 |
| Amplitude Balance: | 0.5 dB (2 to 8 GHz), 0.9 dB (8 to 18 GHz) |
| Phase Balance: | 3° Max (2 to 8 GHz), 5° Max (8 to 18 GHz) |
| Average Power Into Load VSWR: | 25 W (1.2:1), 7.5 W (2.0:1) |
| Connectors: | SMA Female - rmovable |
| Size: | 3.0" x 2.0" x 0.4" |
| Weight: | 250 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |