| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 18 dB Max |
| Insertion Loss (dB): | 2.4 dB Typ, 3 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 2.0:1 Max / 1.85 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB Typ, ±0.7 dB Max |
| Phase Balance: | ±3° Max (2 to 8 GHz), ±5° Max (8 to 18 GHz) |
| Average Power: | 25 W (Into 1.2:1 Load VSWR) 7.5 W (Into 2.0:1 Load VSWR) 0.75 W (Into 8:1 Load VSWR) |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 3.50" x 2.00" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 250 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |