APD-4-2G18G-NFF
Preliminary
4 Way Power Divider
Quantic PMI Model APD-4-2G18G-NFF is a 4 Way power divider that operates over the frequency range of 2 to 18 GHz with a minimum isolation of 17 dB. Housing measures 3.86" x 2.8" x 0.79" with Type N Female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 17 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.95 dB Max (Above 3.01 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.6:1 Max / 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | 0.5 dB Max |
| Phase Balance: | ±6° Max |
| Power Handling: | 10 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | Type-N Female |
| Size: | 3.86" x 2.8" x 0.79" |
| Weight: | 460 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |