| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max (Above 6.02 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Max |
| Phase Balance: | ±6° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.23" x 2.15" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue and Conformal Coated for Enhanced Humidity Performance |
| Weight: | 110 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | Up to 95% (Non-Condensing) (Operating) |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |