| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Isolation (dB): | 17 dB Min |
| Isolation (dB) - Measured: | 17 dB Min - Measured 19 dB |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 1.8 dB Max (Above 6.02 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Max - Measured +0.15 dB / -0.08 dB |
| Phase Balance: | ±6° Max - Measured +0.4° / -1.07° |
| Power Handling: | 75 W Max (Forward), 5 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.102" x 7.087" x 0.394" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |