| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 12 dB Min |
| Isolation (dB) - Measured: | 12 dB Min @ 0.5 to 0.6 GHz 14 dB Min @ 0.6 to 18 GHz |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Max |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 5.5 dB Max (Above 6.02 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.9:1 Max / 1.7:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.6 dB Max |
| Phase Balance: | ±6° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Solder: | Lead Free, ROHS Compliant |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 7.092" x 2.368" x 0.394" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 330 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |