| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 12 dB Typ (1 to 2 GHz), 18 dB Typ (2 to 18 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 2.4 dB Typ, 3 dB Max |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB Typ, ±0.7 dB Max |
| Phase Balance: | ±3° Max (6 to 8 GHz), ±5° Max (8 to 18 GHz) |
| VSWR Input: | 2.0:1 Max |
| VSWR Output: | 1.85 Max |
| Average Power: | 25 W (Into 1.2:1 Load VSWR), 7.5 W (INto 2.0:1 Load VSWR), 0.75 W (INto 8 :1 Load VSWR) |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 76.2 mm x 50.8 mm x 10.2 mm [3.0" x 2.0" x 0.4"] excluding connectors |
| Finish: | Painted Blue / Hermetic Seal |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |