| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 6 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Isolation (dB): | 17 dB Min ( 0.5 to 8 GHz), 18 dB Min (8 to 20 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max (0.5 to 8 GHz)*, 4.9 dB Max (8 to 20 GHz)*, *Above 7.8 dB Theoretical Loss |
| VSWR (In/Out): | 1.6:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Max (0.5 to 8 GHz), ±0.7 dB Max (8 to 20 GHz) |
| Phase Balance: | ±6˚ Max (0.5 to 8 GHz), ±8˚ Max (8 to 20 GHz) |
| Power Handling: | Forward: 30 W CW Max Reverse: 2 W CW Max |
| Connectors: | SMA Feamle |
| Size: | 10.6" x 3.24" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 790 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ˚C to +85 ˚C |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ˚C to +100 ˚C |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |