| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 6 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.9 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.9 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max (Above 7.78 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 / 1.4:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.4 dB Max |
| Phase Balance: | ±5° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Amplitude Tracking: | >±0.3 dB unit to unit to a golden unit |
| Phase Tracking: | >±10°unit to unit to a golden unit |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND A |