| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Isolation (dB): | 10 dB Typ (0.5 to 2 GHz), 20 dB Typ (2 to 18 GHz), 15 dB Typ (18 to 20 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB (0.5 to 1 GHz), 2 dB (1 to 2 GHz), 2 dB (2 to 8 GHz), 3.2 dB (8 to 18 GHz) 5 dB (18 to 20 GHz) |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Max (0.5 to 2 GHz), ±0.3 dB Max (2 to 8 GHz), ±0.5 dB Max (8 to 18 GHz), ±1.2 dB Max (18 to 20 GHz) |
| Phase Balance: | 5° Max (0.5 to 1 GHz), 3° Max (1 to 2 GHz), 4 ° Max (2 to 8 GHz), 10° Max (8 to 18 GHz), 15° Typ (18 to 20 GHz) |
| VSWR Input: | 2.5:1 Typ (0.5 to 1 GHz), 2.6:1 Max (1 to 2 GHz), 2.1:1 Max (2 to 8 GHz), 2.0:1 Max (8 to 20 GHz) |
| VSWR Output: | 1.5:1 Typ (0.5 to 2 GHz), 1.7:1 Max (2 to 8 GHz), 1.8:1 Max (8 to 18 GHz) 2.0:1 Max (18 to 20 GHz) |
| Average Power: | 25 W |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 5.0" x 3.7" x 4.3" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |