| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Isolation (dB): | 10 dB Typ (1 to 2 GHz), 20 dB Typ (2 to 6 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 2.0 dB Max |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Max (1 to 2 GHz), ±0.3 dB Max (2 to 6 GHz) |
| Phase Balance: | 3˚ Max (1 to 2 GHz), 4˚ Max (2 to 6 GHz) |
| Average Power Into Load VSWR: | 25 W (Into 1.2:1 load VSWR) |
| VSWR Input: | 2.6:1 Max (1 to 2 GHz), 2.1:1 Max (2 to 6 GHz) |
| VSWR Output: | 1.5:1 Max (1 to 2 GHz), 1.7:1 Max (2 to 6 GHz) |
| Connectors: | 2.92mm Female Mechanically Captivated |
| Size: | 5.0" x 3.7" x 0.43" |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ˚C to +85 ˚C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ˚C to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |