| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 6 ± 3 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 9 dB (0.07 to 3 GHz) Max, 10 dB (0.02 to 6 GHz) Typ |
| VSWR (In/Out): | 2.:1 Max |
| Output Power P1dB: | 10 dBm (0.02 to 0.3 GHz) Min, 9 dBm |
| Power Handling: | 33 dBm Max (Survival) |
| Power Supply: | +28 VDC @ 35 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 140 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -54 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |