| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 20 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max (2 to 8 GHz) 5.2 dB Max (8 to 18 GHz) |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Max (2 to 8 GHz), ±1.2 dB Max (8 to 18 GHz) |
| Phase Balance: | ±4° Max (2 to 8 GHz), ±10° Max (8 to 18 GHz) |
| VSWR Input: | 2.1:1 Max (2 to 8 GHz), 2.0:1 Typ (8 to 18 GHz) |
| VSWR Output: | 1.7:1 Typ (2 to 8 GHz), 1.8:1 Typ (8 to 18 GHz) |
| Average Power: | 25 W (into 1.2:1 Load VSWR) |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 5.00" x 3.70" x 0.43" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |