APD-8-2G18G-NFF
Preliminary
8 Way Power Divider
Quantic PMI Model APD-8-2G18G-NFF is a 8 Way power divider that operates over the frequency range of 2 to 18 GHz that has a minimum isolation of 16 dB. Housing size is 7.8" x 3.6" x 0.79" with Type N Female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Isolation (dB): | 16 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 2.9 dB Max (Above 9.03 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.7:1 Max / 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | 0.7 dB Max |
| Phase Balance: | ±8° Max |
| Power Handling: | 10 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | Type-N Female |
| Size: | 7.8" x 3.6" x 0.79" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |