| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 10.2 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.7 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.4:1 Max |
| Phase Balance: | ±3° Max |
| Power Handling: | 30 W Average |
| Output Power/Port: | J1: -23.5583 ± 0.5 dB J2: -19.6865 ± 0.5 dB J3: -16.4493 ± 0.5 dB J4: -14.9217 ± 0.5 dB J5: -14.9217 ± 0.5 dB J6: -16.4493 ± 0.5 dB J7: -19.6865 ± 0.5 dB J8:-23.5583 ± 0.5 dB |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.5" x 3.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +125 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |