

PMI Model ATN-30-100M40G-USB is a state-of-the-art attenuator that operates from 0.1 to 40 GHz that is controlled and powered via USB 2.0 and offers 30 dB of attenuation in 1 dB steps. The insertion loss is typically 5 dB at 20 GHz and 8 dB at 40 GHz. Easy driver installation, simply download and run the PMI USB Software application from any windows computer. Compatible with Windows XP to 11. Package size is 2.25" x 1.0" x 0.33" with standard USB Type A and 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Attenuation Range (dB): | 30 dB |
| Attenuation Step Size (dB): | 1 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±2.5 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Typ up to 20 GHz |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ - Measured 2.03:1 |
| DC Supply and Control: | USB type A plug |
| No External Power Supplies: | Powered through USB |
| Input Power: | 24 dBm CW |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 2.25" x 1.0" x 0.33" |
| Finish: | Painted Gray |
| Features: | Low Loss, 30 dB Dynamic Range, Ultra-Broad Band Operation, USB 2.0 Controlled |
| Driver Installation: | Download and run the PMI USB Software application from any windows computer. Compatible with Windows XP to 11. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |