| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 34 to 36 |
| Frequency Min (GHz): | 34 |
| Frequency Max (GHz): | 36 |
| Attenuation Range (dB): | 32 dB |
| Accuracy of Attenuation: | ±0.5 dB Max |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Typ |
| Attenuation Control: | TTL "0": Insertion Loss TTL "1 ": 32 dB Attenuation |
| Power Handling Capability: | 15 dBm CW, 30 dBm Peak Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max -15 VDC @ 25 mA Max |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| Digital Control: | TTL "0": Insertion Loss TTL "1 ": 32 dB Attenuation |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.0" x 1.75" x 0.45" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 1038 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 2138 COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |