Quantic PMI Model AUM-50M100M-DTOK-3R5MBW is a digitally controlled oscillator (DTO) covering the frequency range of 0.05 to 0.1 GHz that is designed to withstand stringent military ground or airborne environments and includes the latest internal digital calibration techniques, fast switching speeds and a stable frequency output with low phase noise. Housing size is 3.1" x 2.78" x 1.6" with a 15 Pin Sub-minature D connector for control/power and SMA female for RF OUT and SMC Male for MOD connector.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.05 to 0.1 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 0.1 |
| Frequency Accuracy: | ±2 MHz Max @ +25 °C |
| Frequency Settling: | 1 µs Typ to within ± 2 MHz |
| Modulation Bandwidth (3dB): | 3.5 MHz Min |
| Bandwidth Sensitivity Variation: | 2.0:1 Typ, 3:1 Max |
| Frequency Deviation Bandwidth: | 8 to 20 MHz Typ @ 2 V P-P |
| Output Power: | 10 dBm Min |
| Phase Noise: | -60 dBc/Hz Typ @ 100 kHz offset |
| Harmonics: | -20 dBc Typ, -15 dBm Max |
| Spurious: | -55 dBc Max |
| Linearized Frequency Tuning Step Size: | LSB 0.1 MHz Nominal for full band |
| DC Power: | +15 ± 0.5 VDC @ 125 mA Max, -15 ± 0.5 VDC @ 50 mA Max, +5 ± 0.5 VDC @ 20 mA Max, +28 ± 2 VDC @ 20 mA Max |
| Output Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.1" x 2.78" x 1.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107G Cond. A |