Quantic PMI Model No. BP-10G-14G-CD-SFF is a bandpass filter operating over the 10 to 14 GHz frequency range with a bandwidth of 4 GHz. Package size is 2.56" x 0.59" x 0.39" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 10 to 14 |
| Bandwidth (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Typ, 2.5 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 1 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 40 dB Min |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -25 ºC to +90 ºC Operating, -35 ºC to +100 ºC Storage |
| Humidity: | MIL-E-5400T 3.2.24.4, 95% RH |
| Shock: | MIL-E-5400T 3.2.24.6.115 G, 11±1 ms, 3 Times x 6 Directions |
| Vibration: | 10 mm P-P @ 2.0 to 5.0 Hz, 5 mm P-P @ 5.0 to 10.0 Hz, 1 G @ 10.0 to 50.0 Hz |