Quantic PMI Model BP-1G18G-CD-SFF is a bandpass filter that offers a wide passband of 1 to 18 GHz. This filter offers a low insertion loss of 1.5 dB typically and a passband VSWR of 2.0:1 maximum. This model offers SMA female connectors the package size is 1.50" x 0.62" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1 to 18 |
| Bandwidth (GHz): | 1 to 18 @ 3 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2 dB Max |
| Rejection: | -50 dB @ DC to 0.1 GHz -40 dB @ 21 to 28 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.50" x 0.62" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |