Quantic PMI Model BP-2G6G-CD-SFF is a bandpass filter centered at 4 GHz with a nominal bandwidth of 2 to 6 GHz. Package size is 3.03" x 1.19" x 0.75" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 4 |
| Bandwidth (GHz): | 2 to 6 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1 dB goal, 2 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 2 W CW Min |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 65 dB Min |
| Rejection: | 65 dB Min |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 goal, 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.03" x 1.19" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |