Quantic PMI Model BP-2G6G-CD-SFF-SM is a bandpass filter with a center frequency of 2 to 6 GHz; a maximum insertion loss of 1.5 dB maximum and a VSWR of 2.0:1. Package size is 1.50" x 0.62" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 2 to 6 |
| Bandwidth (GHz): | 2 to 6 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.50" x 0.62" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |