Quantic PMI Model BP-412-CD-SFF Bandpass Filter with a center frequency of 8 GHz; 3 dB bandwidth of 8 GHz; a maximum insertion loss of 1.5 dB and a maximum VSWR of 1.8:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.58" x 0.79" x 0.39" with SMA Female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 8 |
| Bandwidth (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB (passband) |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Rejection: | 30 dBc (DC to 2 GHz Min, 14 to 20 GHz Min) |
| VSWR in the Pass Band: | 1.8:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.58" x 0.79" x 0.39" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |