Quantic PMI Model BP1095-270-SMA is a combline bandpass filter with a center frequency of 1.095 GHz and a bandwidth of 0.27 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.29" x 1.23" x 1.23" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1.095 |
| Bandwidth (GHz): | 0.27 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB P-P Max |
| Insertion Loss Variation Over Operating Temperature: | 1 dB Max |
| Rejection (Ref to Fc): | 60 dBc Min @ DC to 0.89 GHz 60 dBc Min @ 1.31 to 4 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.29" x 1.23" x 1.23" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -10 ºC to +85 ºC Operating, -30 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |