Quantic PMI Model BP124-10-2A-PP is a bandpass filter centered at 0.124 GHz with a nominal bandwidth of 0.01 GHz. Package size is 1.70" x 0.31" x 0.31" with a PC pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.124 |
| Bandwidth (GHz): | 0.01 |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | 8 dB |
| Rejection: | -35 dBc @ 0.13 GHz -70 dBc @ DC to 0.11 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | PC Pins |
| Size: | 1.70" x 0.31" x 0.31" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |