Quantic PMI Model BP13G-10G-CD-SFF is a suspended substrate bandpass filter that offers a wide passband of 8 to 18 GHz with low insertion loss of 1.5 dB typically and a passband VSWR of 2.0:1 maximum. Stopband rejection of 70 dB typically is provided from DC to 6 GHz and from 20 to 23 GHz. This model is offered with field removable SMA connectors so it can be used in connectorized form or as a drop-in module. Package size is 1.94" x 0.76" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 8 to 18 |
| Bandwidth (GHz): | 10 @ 3 dB |
| 3 dB Bandwidth: | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Typ, 2.5 dB Max |
| Rejection: | -70 dBc @ DC to 6 GHz -60 dBc @ 20 to 23 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.94" x 0.76" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |