Quantic PMI Model BP19D5G-3G-CD-SFF is a combline filter with a center frequency of 18 GHz and a bandwidth of 4 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.5" x 0.63" x 0.31" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 18 |
| Bandwidth (GHz): | 4 Typ |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2 dB Max |
| 0.5 Passband: | 4 GHz Typ |
| Rejection @ 32 to 40 GHz: | 70 dBc |
| VSWR in the Pass Band: | 1.8:1 Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.63" x 0.31" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65°C to +125°C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-202F, Method 508.2 |