Quantic PMI Model BP26G250M-1G500M-292FF is a bandpass filter with a center frequency of 26.25 GHz and a bandwidth frequency of 1.5 GHz. Model uses 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 26.25 |
| Bandwidth (GHz): | 1.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Group Delay: | 1 ns Max (Variation) |
| Ripple: | 0.6 dB Max (In Band) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female Removable |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 °C to +55 °C (Operating) -25 °C to + 75 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |