Quantic PMI Model BP33G-14G-292FF is a bandpass filter with a center frequency of 33 GHz and a bandwidth of 14 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.28" x 0.6" x 0.35" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 33 |
| Bandwidth (GHz): | 14 |
| Passband Frequency (GHz): | 26 to 40 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Typ, 2.5 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 1 W Max |
| Ripple: | ±0.75 dB Typ, ±1 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 50 dB Min, 55 dB Typ (@ DC to 24.0 GHz) 50 dB min., 55 dB Typ (@ 45.0 to 55.0 GHz) |
| VSWR: | 1.8:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Weight: | 35 g |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C (Operating), -55 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |