Quantic PMI Model BP4G-2G-CD-SFF is a bandpass filter centered at 4 GHz with a nominal bandwidth is 2 GHz. Package size is 2.00" x 0.70" x 0.615" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 4 |
| Bandwidth (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | 4 dB |
| Rejection: | 5 Pole Response |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.00" x 0.70" x 0.615" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |