Quantic PMI Model BP9G-2G-SFF is a bandpass filter with a Center Frequency of 9 GHz; insertion loss of 0.5 dB maximum; bandwidth of 2 GHz; 1 W CW input power and 2.5:1 VSWR. Package size is 1.73" x 0.55" x 0.37" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 9 |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 10 |
| Bandwidth (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W CW |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection @ 6 & 12 GHz: | 40 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.73" x 0.55" x 0.37" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C (Operating) -55 °C to + 95 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |