Quantic PMI Model BPF-10D3G-2G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 10.3 GHz with a bandwidth of 9.3 to 11.3 GHz (-3 dB), an insertion loss of 0.7 dB, and a VSWR of 1.7:1. This model is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 10.3 |
| Bandwidth (GHz): | 9.3 to 11.3 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 0.7 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 30 dBm average 33 dBm peak |
| Rejection: | 34 dB Min @ 9 GHz 63 dB Min @ 12 GHz |
| VSWR: | 1.7:1 Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |