Quantic PMI Model BPF-10D6-14D8-SFF is a bandpass filter with a passband of 3.2 to 18 GHz, a typical insertion loss of 1.5 dB, a maximum VSWR of 2.0:1, and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 10.6 |
| Bandwidth (GHz): | 3.2 to 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Typ, 3 dB Max @ Passband Edge |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Rejection: | 30 dB Min @ 2.869 GHz |
| VSWR: | 1.6:1 Typ 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |