Quantic PMI Model BPF-10G-16G-SFF is a Bandpass Filter with a passband of 2 to 18 GHz and a maximum insertion loss of 2 dB. Supplied in a compact housing measuring 2.76" x 0.79" x 0.39" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 10 |
| Bandwidth (GHz): | 2 to 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 5 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 60 dB @ DC to 1.5 GHz 40 dB @ 18.75 GHz 50 dB @ 19 to 20 GHz 70 dB @ 20 to 40 GHz |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.76" x 0.79" x 0.39" |
| Weight: | 40 g |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |