Quantic PMI Model BPF-10G-3G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 10 GHz with a bandwidth of 8.5 to 11.5 GHz (-3 dB), an insertion loss of 0.5 dB, and a VSWR of 1.7:1. This model is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 10 |
| Bandwidth (GHz): | 8.5 to 11.5 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Rejection: | 24 dBc Min @ 8.1 GHz 21 dBc Min @ 11.9 GHz |
| VSWR: | 1.7:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |