Quantic PMI Model BPF-10G235R10G475R-240M-SF is a bandpass filter with a center frequency of 10.335 GHz with a maximum insertion loss of 2 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 3.19" x 1.38" x 0.47" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 10.335 |
| Bandwidth (GHz): | 0.24 Typ |
| Passband Frequency (GHz): | 10.235 to 10.475 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max (Canter Frequency) |
| Passband Ripple: | 1.5 dB Typ |
| Impedance: | 50 Ohm |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.19" x 1.38" x 0.47" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +50 °C (Operating) -40 °C to + 70 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |