Quantic PMI Model BPF-11-14-SFF is a Bandpass Filter that operates over the frequency range of 3.75 to 18.25 GHz with a maximum insertion loss of 2.5 dB and a maximum VSWR of 2.0:1. Package size is 2.36" x 0.75" x 0.39" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 11 |
| Frequency Range (GHz): | 3.75 to 18.25 |
| Bandwidth (GHz): | 14.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Typ, 2.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 70 dB from DC to 2.75 GHz 60 dB from 20.25 to 23.25 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female, Field Replaceable |
| Size: | 2.36" x 0.75" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |