PMI Model BPF-110M180M-SFF is a band pass filter centered at 0.145 GHz that offers 30 dBm power handling, 2 dB insertion loss, and 20 dB rejection. Package size is 1.38' x 0.47" x 0.39" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.145 |
| Bandwidth (GHz): | 0.11 to 0.18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 30 CW Max |
| Rejection: | 20 dB Min @ 90 MHz & 215 MHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.38' x 0.47" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +70 ˚C |
| Temperature (Storage): | -65 ˚C to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |