Quantic PMI Model BPF-11D5G-1G-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 11.5 GHz and a bandwidth of 11 to 12 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 0.5" x 0.75" x 3.3" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 11.5 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 11 to 12 |
| Bandwidth (GHz): | 11 to 12 |
| Passband Flatness (dB): | 0.35 dB ripple |
| Insertion Loss (dB): | 0.9 dB |
| Input Power (dBm): | 1 W |
| Group Delay: | <3 ns |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 40 dB at 10.5 & 12.5 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | <2.0:1 |
| Size: | 0.5" x 0.75" x 3.3" excluding connectors |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 °C to 70 °C |