PMI Model BPF-11D825D-1D85G-60DB-SFF is a bandpass filter centered at 11.825 GHz with a 1 dB bandwidth of 1.85 GHz. Package size is 1.27” x 0.28” x 0.32” with SMPM male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 11.825 |
| Bandwidth (GHz): | 1.85 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 3 dB Max |
| Rejection: | -60 dBc Min @ 9.15 to 9.9 GHz -60 dBc Min @ 13.75 to 14.5 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMPM Male |
| Size: | 1.27" x 0.28" x 0.32" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |