Quantic PMI Model BPF-12G-12G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 12 GHz, a passband of 6 to 18 GHz, a maximum insertion loss of 2.0 dB, and a maximum VSWR of 1.8:1. Package size is 2.17" x 0.79" x 0.39" and is outfitted with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 12 |
| Bandwidth (GHz): | 6 to 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.0 dB Max |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Rejection: | 30 dBc Min @ DC to 5.6 GHz and 19.5 to 20 GHz |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Connectors: | SMA (F) / SMA (M) |
| Size: | 2.17" x 0.79" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |