Quantic PMI Model BPF-12R25-8R5-292FF is a band pass filter that operates over the frequency range of 8 to 16.5 GHz with a typical insertion loss of 2.5 dB and a VSWR of 1.5:1. Package size is 2.50" x 0.75" x 0.50" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1.225 |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 16.5 |
| Bandwidth (GHz): | 8.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ |
| Rejection 1: | -40 dBc @ DC to 6.5 GHz |
| Rejection 2: | -40 dBc @ 18.5 to 30 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 2.50" x 0.75" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |