Quantic PMI Model BPF-13G-1G-SFF is a bandpass filter centered at 13 GHz with a 12.5 to 13.5 GHz passband and a maximum insertion loss of 0.6 dB. Housed inside a small 1.13" x 0.5" x 0.5" package outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 13 |
| Bandwidth (GHz): | 12.5 to 13.5 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| Input Power (dBm): | 40 dBm Max |
| Rejection: | 38 dBc Min @ DC to 10 GHz 43 dBc Min @ 16 to 20 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.13" x 0.5" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +70 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |