PMI Model BPF-140M-60M-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 0.14 GHz and a passband of 0.11 to 0.17 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 0.6" x 0.8" x 2.6" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.14 |
| Bandwidth (GHz): | 0.11 to 0.17 |
| Passband Flatness (dB): | 1.3 dB Max |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Group Delay: | 60 ns Max |
| Rejection: | 40 dB Min @ 85 MHz & 195 MHz |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.6" x 0.8" x 2.6" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 °C to 70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |