PMI Model BPF-1455M1505M-SFF is a 1.455 to 1.505 GHz band pass filter featuring 2 dB insertion loss, 1.5:1 VSWR, and 5 W power handling. Package size is 5.51' x 1.26" x 1.1" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1.48 |
| Bandwidth (GHz): | 1.455 to 1.505 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 37 dBm CW Max |
| Ripple: | 0.5 dB Max |
| Rejection: | 80 dB Min @ DC to 0.225 GHz & 1.855 to 6 GHz 40 dB Min @ 0.225 to 1.33 GHz & 1.68 to 1.855 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 5.51' x 1.26" x 1.1" |
| Finish: | Painted Blue |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |