Quantic PMI Model BPF-14D125G-750M-50DB-SFF is a bandpass filter centered at 14.125 GHz. The 1 dB bandwidth of 0.75 GHz. Package size is 1.74” x 0.28” x 0.32” with SMPM connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 14.125 |
| Bandwidth (GHz): | 0.75 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 3 dB Max |
| Input Power (dBm): | +40 dBm CW |
| Rejection: | -50 dBc Min @ 10.9 to 12.75 GHz -50 dBc Min @ 15.5 to 17.35 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMPM Male |
| Size: | 1.74" x 0.28" x 0.32" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |